Posiadanie konta w banku to w dzisiejszych czasach absolutna konieczność. Wpływy wynagrodzenia, operacje bankowe, płatności online, zarządzanie domowym budżetem – to wszystko stanowi obraz dzisiejszych czasów i odzwierciedla też postępującą cyfryzację. Dlaczego warto mieć kilka kont w różnych bankach? Jakie korzyści z tego wynikają? Czy prowadzenie kilku rachunków jest płatne?

#1 Obalmy mity

ILE-MOŻNA-MIEĆ-KONT-BANKOWYCH

Na początek chcemy jednak rozprawić się z pewnymi popularnymi przekonaniami, które są co do istoty błędne. Jeden z takich mitów dotyczy tego, że posiadanie kilku kont bankowych jest niedozwolone. Nic bardziej mylnego! Możesz prowadzić dowolną ilość rachunków bankowych. Druga sprawa, którą chcemy raz na zawsze uwypuklić: nie daj sobie wmówić, że zakładając konto w banku wiążesz się też umową na określony czas, w trakcie którego nie możesz zamknąć rachunku. To fałszywa plotka – konto możesz zamknąć w każdej chwili, o ile uregulujesz ewentualne należności. Jeżeli jesteś posiadaczem konta w banku, którego nie używasz – zajmij się tym w kilku prostych krokach. Przeczytaj o tym jak skutecznie zamknąć konto bankowe.

#2 Uporządkuj swoje finanse

JAK-UPORZĄDKOWAĆ-FINANSE

W prowadzeniu domowego budżetu niezbędna jest właściwa organizacja. Ma to spore znaczenie szczególnie teraz, kiedy większość z nas płaci bezgotówkowo. Posiadając kilka kont w banku możesz wprowadzić zasadę, że konto X służy Ci do regulowania bieżących wydatków (czynsz, stałe opłaty, paliwo, żywność), z kolei pieniądze z konta Y są przeznaczone na przyjemności (rekreacja, kultura, kosmetyki, ubrania).
Dzięki temu będziesz mieć bieżącą kontrolę nad swoimi wydatkami, a wprowadzone limity (czyli kwota przelana na każde konto) pozwolą Ci nie przekraczać założonego planu. To upłynni zarządzanie Twoimi finansami, a systematyczne operowanie kartą do posiadanych rachunków uwolni Cię od jakichkolwiek opłat.

#3 Załóż oddzielne konto do gromadzenia oszczędności

KONTO-DO-OSZCZĘDZANIA-PIENIĘDZY

Najnowsze statystyki dowodzą, że aż 40% Polaków nie ma żadnych oszczędności. Poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego ma ogromną wartość – nagła utrata pracy, choroba czy inny wypadek losowy mogą wymagać nagłego wyłożenia sporej gotówki. W odłożeniu takiej poduszki finansowej pomoże Ci właśnie drugie konto w banku. W jaki sposób? Wystarczy, że będziesz przelewać stałą kwotę ze swojej pensji na ODDZIELNE konto bankowe. I to najlepiej tuż po otrzymaniu wynagrodzenia. Dlaczego to tak ważne? Wiele osób myśli, że nie oszczędza, bo nie ma z czego. Spróbuj odwrócić to myślenie i wpisać oszczędności w plan swoich zobowiązań miesięcznych takich jak np. rachunki, czynsz i wszelkie inne stałe wydatki. Kiedy zaczniesz płacić najpierw sobie, zyskasz gwarancję, że Twoje konto oszczędnościowe zacznie rosnąć.
Przelewanie określonej kwoty (zacznij np. od 10% pensji) na rachunek w innym banku uwolni Cię od pokus związanych z wydaniem tych pieniędzy, gdy nie będziesz ich widzieć na swoim głównym koncie. To naprawdę skuteczny sposób na oszczędzanie – przetestuj to na sobie i buduj niezauważalnie swoją poduszkę finansową.

#4 Twoje nowe konto bankowe może zarabiać dla Ciebie

JAK-ZARABIAĆ-NA-PROMOCJACH-BANKOWYCH

Jak to możliwe? Banki często organizują akcje promocyjne. Jeśli chcesz stać się wytrawnym wyjadaczem wisienek i zarabiać na korzystaniu z produktów bankowych – wystarczy, że będziesz śledził tę stronę. Na Testujbank.pl opisujemy bieżące promocje. Aby otrzymać dodatkową gotówkę wystarczy spełnić kilka warunków, a jednym z nich jest z reguły założenie konta bankowego. Nie musisz obawiać się o dodatkowe koszty – wskazujemy też jak otrzymać pieniądze i nie ponosić kosztów za korzystanie z wybranego produktu bankowego. Wszystko po to, aby zmaksymalizować zyski i uniknąć dodatkowych opłat.

#5 Zadbaj o awaryjny dostęp do Twoich pieniędzy

AWARIA-KONTA-BANKOWEGO

Awarie bankowości internetowej czy prace serwisowe często utrudniają dostęp do własnych pieniędzy. Nie wspominając o kłopotach z wpłatomatami czy bankomatami – wymienione sytuacje dzieją się rzadko, jednak w miarę regularnie i dotyczą wielu banków. Brak dostępu do własnych pieniędzy, trudność w zrobieniu zakupów kartą w sklepie, problem ze zleceniem przelewu, potwierdzeniem transakcji, założeniem lokaty czy choćby nieudane zalogowanie się do bankowości on-line to tylko kilka frustrujących scenariuszy.
Aby ustrzec się przed taką ewentualnością – załóż awaryjne konto w banku zgodnie z powiedzeniem “przezorny zawsze ubezpieczony”. Taka proaktywność może uchronić Cię od przykrych skutków awarii banku czy przed zgubieniem jednej z kart.
To kluczowy powód, dla którego powinieneś posiadać oddzielne konto bankowe. Nigdy nie będziesz odcięty od swoich pieniędzy!

#6 Konto współdzielone z partnerem

KONTO-WSPÓLNE-CZY-INDYWIDUALNE

Jeśli jesteś w związku – niezależnie od tego, jaką strategię dotyczącą operowania pieniędzmi i współdzielenia ich ze swoją drugą połową preferujesz, zdecydowanie warto przyjrzeć się poniższej propozycji. Dzięki temu unikniesz niezręczności przy gospodarowaniu pieniędzmi w ramach regulowania wspólnych wydatków.

Zakłada ona, że każde z Was przelewa określoną kwotę (lub procent od pensji, jeśli jest duża dysproporcja w Waszych zarobkach) na inne konto, które współdzielicie. Ono właśnie służy do operowania pieniędzmi przeznaczonymi “na życie”, regulowanie rachunków, robienie zakupów itp. Warto jednak zachować tu niezależność i pozostać przy własnych kontach – w przeciwnym razie nawet zrobienie zakupu – niespodzianki stanie się kłopotliwe i ciężkie do utrzymania w tajemnicy.

#7 Konto walutowe

KONTO-WALUTOWE-DO-OSZCZĘDZANIA

Warto mieć konto walutowe niezależnie od tego, czy często bywasz poza granicami kraju. To również dobry sposób do tego, aby zaoszczędzić pieniądze. Takie rachunki są często lepiej oprocentowane niż standardowe w rodzimej walucie. Wystarczy, że sprawdzisz, który bank oferuje najkorzystniejszą ofertę i gotowe! Konto walutowe ma też ten atut, że nie obciąża Cię kosztami związanymi z przewalutowaniem.

#8 Załóż kolejne konto w innym banku i korzystaj ze zniżek partnerskich

ZNIŻKI-PROMOCJE-INSPIRACJE

Jeśli posiadasz kartę Visa i MasterCard – wówczas stwarzasz sobie najwięcej możliwości do zdobycia dodatkowych pieniędzy podczas zakupów.
Operatorzy kart negocjują z dostawcami różnych usług i produktów stwarzając tym samym swoim klientom okazje do zarabiania. Warto o to pytać i śledzić takie nowinki, może się bowiem okazać, że płacąc w restauracji kartą od danego operatora możesz zyskać nawet kilka procent zniżki! Twoja aktywność opiera się wyłącznie na wyciągnięciu z portfela konkretnej karty. Prawda, że proste?
Co więcej – jeśli posiadasz kartę Visa lub MasterCard możesz skorzystać z opcji cash back, czyli zwrotu części gotówki za wykonane przez siebie zakupy. Ponad 64 tysiące punktów usługowych oferuje taką opcję – zawsze możesz też zapytać sprzedawcę, czy konkretny sklep stwarza taką możliwość.

# 9 Kolejne konto oferuje Ci większe możliwości

DODATKOWE-KONTO-BANKOWE

Czasem konkretne banki mają wyjątkowo korzystną ofertę pożyczek, kredytów lub rachunków oszczędnościowych. Nie ma zatem żadnego uzasadnienia, dla którego miałbyś przechowywać swoje oszczędności na koncie z nikłym oprocentowaniem. Niech Twoje pieniądze pracują równie ciężko jak Ty!

#10 Konto do zadań specjalnych

ZALETY-KOLEJNEGO-KONTA-W-BANKU

Niektóre banki oferują specyficzne funkcjonalności, takie jak:

  • karta wielowalutowa,
  • kantor walutowy,
  • karta płatnicza stworzona wg Twojego projektu, np. ze zdjęciem Twojego dziecka,
  • blik,
  • autopay,
  • rachunek maklerski,
  • opcja kupna biletu parkingowego czy MPK.

Powyższe argumenty powinny przekonać Cię do porównania ofert banków i założenia kolejnego konta na wybrany cel. Staraliśmy się udowodnić, że związanie się wyłącznie z jednym rachunkiem od konkretnego banku nie jest optymalnym rozwiązaniem. Zastanów się, który powód wywołał w Tobie najwięcej refleksji i zamień swoje rozmyślania w działanie!