Częstym zapisem w regulaminach jest bowiem wymóg dotyczący tego, aby klient nie posiadał konkretnego produktu bankowego np. przez rok czy dwa lata. Poza tym – zamknięte konto to dla Ciebie furtka do zbadania nowych ofert i lepszych propozycji.
Co więcej – im szybciej to zrobisz, tym prędzej będziesz mógł skorzystać z promocji bankowych lub za jakiś czas otworzyć ponownie konto w tym samym banku, ale na lepszych dla Ciebie zasadach.

Na co zwracasz uwagę podczas otwierania nowego rachunku? Z reguły korzystasz z tabeli opłat i sprawdzasz jakie warunki trzeba spełnić, aby prowadzenie Twojej bankowości odbywało się bez dodatkowych kosztów. Drugą kwestią, na którą zwracasz uwagę jest z reguły wygląd aplikacji mobilnej czy może panelu on-line. Poza weryfikacją opłat i wygody podczas korzystania warto jednak wykazać się perspektywicznym myśleniem i sprawdzić procedurę zamknięcia rachunku.

METODY-ZAMKNIĘCIA-RACHUNKU-BANKOWEGO

#1 Zamknięcie konta bankowego przez internet

Postępujący rozwój nowych technologii nakazuje sądzić, że taka opcja zamknięcia rachunku jest standardem. Okazuje się jednak, że niekoniecznie wszystkie banki są zgodne w tej kwestii i nie ułatwiają swoim klientom rozstania. Może się również zdarzyć, że ta opcja będzie głęboko ukryta w panelu Twojej e-bankowości. Dlaczego? To celowe działanie specjalistów i wynik przemyślanej strategii.
Bankom zależy na tym, aby procedura zamknięcia rachunku kojarzyła się klientom jako żmudna i angażująca. Wszystko po to, aby skłonić Cię do dalszego korzystania z usług.

#2 Zamknięcie konta w placówce banku

To najpewniejsza forma zamknięcia rachunku, ale – przyznajmy sobie szczerze – także najbardziej angażująca. Banki chcą ograniczać koszty, dlatego liczba oddziałów z odpowiednimi uprawnieniami nie jest już tak liczna jak standardowe punkty, które są np. powszechne w centrach handlowych. Co więcej – takie oddziały często funkcjonują w standardowych godzinach biurowych 9-17. To sprawia, że wizyta w placówce jest wyzwaniem i wymaga większych kombinacji, nie wspominając już o możliwości oczekiwania w kolejce.
Zaletą takiej osobistej wizyty w banku jest jednak to, że podczas rozmowy z doradcą masz okazję do wyjaśnienia wszelkich zaległych spraw, które mogłyby stanowić trudność w zamknięciu rachunku.

#3 Jak zamknąć konto przez infolinię?

Okazuje się także, że dotychczasowe konto możesz złożyć również telefonicznie. Punkt wyjściowy stanowi jednak weryfikacja Twojej tożsamości – w następnej kolejności zostaniesz przekierowany do odpowiedniego działu, który zajmie się Twoją sprawą i przyjmie dyspozycję o zamknięciu konta. Niewykluczone, że wcześniej odbędziesz rozmowę z “działem utrzymania klienta”, podczas której konsultant będzie proponował Ci korzystne pakiety, byle tylko nakłonić Cię do pozostania klientem banku.

#4 Jak zamknąć konto listownie?

Jeśli wariant osobistej wizyty w placówce banku z różnych przyczyn Cię zniechęca – proponujemy trzeci, równie skuteczny sposób na listowne zamknięcie konta.
Wypełniony wniosek najlepiej jest przekazać kurierem lub listem poleconym wraz z opcją pokwitowania odbioru. Będzie to stanowiło dla Ciebie dowód skutecznego dostarczenia dokumentu oraz odebrania przez konkretną osobę. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest również to, że data, w której bank otrzyma od Ciebie dyspozycję pomoże Ci w określeniu terminu zamknięcia konta. Z reguły czas wypowiedzenia wynosi 30 dni i jest on liczony właśnie od chwili, w której złożony przez Ciebie dokument dotrze do banku.

#5 Jak napisać skuteczny wniosek o zamknięcie konta?

Banki mają różne wymagania – część z nich oferuje swój własny wzór dokumentu (który wcale nie jest łatwy do odnalezienia w panelu e-bankowości). Zdarza się również, że bank nie oferuje gotowego wniosku, a jedynie wytyczne, które wskazują jakie informacje muszą znaleźć się w takim piśmie. Niespełnienie takich warunków może skutkować brakiem decyzji ze strony banku o zamknięciu rachunku, dlatego zawsze warto zaczerpnąć takich informacji – ze strony czy na infolinii od konsultanta.
Możemy jednak podpowiedzieć, jakie dane zaliczają się do tych uniwersalnych:

  • dane osobowe klienta wypowiadającego umowę (czyli imię i nazwisko, adres, numer i seria dowodu osobistego),
  • numer zamykanego rachunku,
  • wskazanie, czy posiadasz też inne produkty bankowe, które również miałyby być zamknięte,
  • jeśli na obecnym koncie posiadasz pieniądze – zaznacz, na jaki numer rachunku powinny zostać przelane;
  • podpis – pamiętaj, aby był własnoręczny, a nie jedynie wydrukowany na wniosku.

#6 Co musisz mieć na uwadze?

JAK-USUNĄĆ-RACHUNEK-BANKOWY

Czyli wiedza w pigułce o tym, co musisz wiedzieć rezygnując z konta bankowego:

Okres wypowiedzenia
Czyli czas, w jakim bank dokona operacji zamknięcia Twojego rachunku od momentu otrzymania stosownego wypowiedzenia. Z reguły jest to 30 dni.

Rozlicz się z bankiem
Musisz także pamiętać o tym, aby w czasie wypowiedzenia uregulować dotychczasowe zobowiązania. Mowa np. o uiszczeniu opłaty za prowadzenie konta czy spłacenie karty debetowej.

Wycofaj zgody marketingowe
Przy otwieraniu konta w banku, zwłaszcza jeśli Twoją motywacją było skorzystanie z oferowanej promocji – prawdopodobnie wyraziłeś zgodę na kontakty marketingowe. I to nie tylko ze strony banku, ale innych organizacji, które z nim współpracują. Aby ustrzec się przed wykorzystywaniem Twoich danych – pamiętaj o powołaniu się na ten aspekt, niezależnie od tego, czy dyspozycję składasz osobiście, na infolinii, w ramach bankowości elektronicznej czy też listownie.

Zamknij też bankowość internetową

W przypadku niektórych banków dzieje się to automatyczne – w końcu skoro zamykasz rachunek, dostępy do panelu internetowego także nie są Ci potrzebne. Warto jednak upewnić się co do tej kwestii, zwłaszcza jeśli jesteś otwarty na skorzystanie z promocji bankowej w przyszłości. Regulaminy takich akcji mogą bowiem żądać, aby klient zainteresowany wzięciem udziału w promocji nie może być w żaden sposób powiązany z bankiem przez określony czas. Zadbaj zatem o to, aby zostawić sobie otwartą furtkę do skorzystania z benefitów oferowanych przez banki.

#7 Bądź wytrwały w swoim postanowieniu

JAK-ZAMKNĄĆ-KONTO

Zamknięcie zapomnianego konta bankowego z którego nie korzystasz to pierwszy krok, który powinieneś wykonać, jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem z promocji bankowych organizowanych dla nowych klientów. Poza tym – kto wie, może w przyszłości trafisz na lepszą propozycję jako nowy klient i otworzysz konto na korzystniejszych warunkach?