Zapewne nie raz słyszałeś o akcjach promocyjnych organizowanych przez banki. Zwątpienie i niepewność to być może jedne z pierwszych odczuć, jakie Ci wtedy towarzyszą. I słusznie! Czujność to jedna z podstawowych cech, które pozwolą Ci zadbać o bezpieczeństwo Twoich pieniędzy w dobie cyberprzestępstw i działalności oszustów finansowych. Jeśli na wieść o akcji promocyjnej ogłoszonej przez bank dopatrujesz się jakiegoś ukrytego sensu, haczyków czy kruczków zapisanych drobnym drukiem w regulaminie – w poniższym artykule prezentujemy 4 powody, dla których banki organizują promocje dla nowych klientów i jak im się to opłaca.

#1 Banki czyhają na lenistwo i prokrastynację klientów

ZAPOMNIAŁEM-ZAMKNĄĆ-KONTO-W-BANKU

Tendencja do odkładania spraw na później jest znana chyba każdemu z nas. Prokrastynacja to mechanizm, który objawia się w wielu dziedzinach życia – pozwala odczuwać satysfakcję i ulgę z tego, że nie podejmuje się jakiegoś działania natychmiast. Aby znaleźć przejawy takiego zachowania we własnym postępowaniu wystarczy sięgnąć pamięcią do sytuacji, w których odwlekałeś wykonanie cyklicznych badań, przeglądu u dentysty czy załatwienie sprawy urzędowej. W dalszej perspektywie takie odkładanie spraw na później ma często przykre konsekwencje, ale początkowa gratyfikacja jest też kusząca… 🙂

Pewnie zastanawiasz się teraz co wspólnego ma lenistwo i prokrastynacja z promocjami bankowymi. Otóż sztab osób, które wymyślają takie akcje liczy na to, że klienci po spełnieniu warunków uprawniających do odebrania nagrody zapomni o zrezygnowaniu z usług banku, stając się jego pełnoprawnym klientem.

Aby uniknąć opłat związanym z utrzymaniem konta konieczne jest zapewnienie stałego dostępu środków na koncie oraz wykonywanie określonej liczby transakcji czy przelewów. Warunki umożliwiające bezpłatne prowadzenie rachunku różnią się między bankami, jednak marketingowcy, którzy opracowują takie zachęcające promocje liczą na to, że klient będzie wolał zostać w danym banku niż zadziałać proaktywnie i zrezygnować z jego usług.

Warto przy tym wspomnieć, że dla wielu osób wizja długiego oczekiwania na kontakt z infolinią lub sama rozmowa telefoniczna z konsultantem działa odstraszająco. Wówczas naturalną konsekwencją będzie to, że taki zabiegany lub bierny łowca promocji stanie się stałym klientem danego banku, ustawi stałe przelewy i będzie cyklicznie operował środkami na koncie. Ot, cała tajemnica! 🙂

#2 Reklama, rozgłos, korzyść wizerunkowa

PROMOCJA-REKLAMA-BANK

Zweryfikowanie jaki odsetek klientów po skorzystaniu z promocji bankowej nie zrezygnuje z rachunku jest łatwe i mierzalne. Nieco trudniej jest w przypadku zbadania odczuć i skojarzeń związanych z danym bankiem. Organizowanie takich akcji pozwala rozszerzyć grono osób zaznajomionych z ofertą banku, a system poleceń np. wśród znajomych budzi korzystne konotacje nie tylko z samym bankiem, ale i osobą polecającą. W końcu jak nie darzyć sympatią placówki, która w zamian za spełnienie kilku wymogów przeleje Ci na konto dodatkową gotówkę? Taki bonus buduje system pozytywnych skojarzeń, generuje dodatkowy rozgłos i poprawia wiarygodność danego banku. Co więcej, taka forma promocji nagłaśniana “pocztą pantoflową” budzi większe zaufanie – prędzej skorzystasz z rekomendacji znajomego, niż obcej osoby. A ponieważ dobrem trzeba się dzielić – istnieje duże prawdopodobieństwo, że wieść o możliwości zdobycia dodatkowej gotówki przekażesz także bliskiej osobie. Istnieje wówczas duże prawdopodobieństwo, że spośród tego grona osób chociaż jedna zapomni zamknąć rachunek, albo spodoba jej się wygląd aplikacji czy interface bankowości elektronicznej i w efekcie postanowi zostać w danym banku.

#3 Bank zarabia na Twoich transakcjach

JAK-ZARABIA-BANK

Odebranie premii od banku wiąże się z koniecznością spełnienia warunków określonych w dedykowanym regulaminie. Określa on także, co trzeba wykonać, aby prowadzenie rachunku było bezpłatne. Przykład może stanowić np. wykonanie kilku transakcji kartą miesięcznie lub za określoną kwotę. Dzięki temu bank zarobi już na etapie testowania przez Ciebie karty – operator, czyli np. Mastercard lub Visa przekaże mu odpowiednie wynagrodzenie w zamian za wykonywanie operacji bezgotówkowych. I to właśnie jest przykład sytuacji win-win – korzystają tu bowiem obie strony.

#4 Pokaż jakim typem klienta jesteś

RACHUNEK-BANKOWY-HISTORIA-TRANZAKCJI

Korzystanie z produktu bankowego przez czas określony w regulaminie to także okres, w którym analitycy bankowi mają okazję poznać Cię lepiej. Mowa o Twoich przychodach, nawykach zakupowych, miesięcznych obciążeniach i zobowiązaniach. Możliwość prześledzenia Twojego rachunku zwiększa szansę na to, że w przyszłości otrzymasz spersonalizowany produkt, który będzie stanowił odpowiedź na Twoje potrzeby – mowa np. o karcie kredytowej czy kredycie hipotecznym. Przygotowanie takiej oferty skrojonej na miarę pozwoli bankowcom zachęcić Cię do pozostania ich klientem przez dłuższy czas. Poza tym – przygotowując dla Ciebie ofertę konkretnego produktu ponoszą mniejsze ryzyko dzięki temu, że wiedzą niejako z jakim typem klienta mają do czynienia i czy mogą się po Tobie spodziewać np. terminowego regulowania zobowiązań.

Jak widzisz pracownicy banków nie działają bezinteresownie – każda organizowana przez nich akcja promocyjna w dalszej perspektywie ma wygenerować korzyści przede wszystkim dla samego banku. Alternatywna forma reklamy w radiu czy TV, przyciągnięcie uwagi do banku i zbudowanie pozytywnych skojarzeń z marką to tylko ułamek spośród powodów organizowania takich przedsięwzięć. Dodatkowa korzyść to szansa, że finalnie pozostaniesz w gronie stałych klientów banku.

#5 Dołącz do grona łowców promocji i zarabiaj bez wychodzenia z domu!

JAK-ODEBRAĆ-PREMIĘ-NAGRODĘ-OD-BANKU

Możliwość zdobycia dodatkowej gotówki brzmi obiecująco? Jeśli tak – dobrze trafiłeś! Podobnie jak Ty lubimy korzystać z bonusów i atrakcyjnych okazji, które oferują banki. Na bieżąco śledzimy pojawiające się promocje i krok po kroku pokazujemy, jak z nich skorzystać i co robić, aby nie płacić za prowadzenie konta.

Podpowiadamy też jak najprościej zamknąć rachunek i cieszyć się z premii otrzymanej od banku. Wierzymy, że za naszym pośrednictwem staniesz się wprawnym wyjadaczem wisienek i będziesz korzystał z oferowanych programów z zyskiem dla siebie. Zostań z nami i podeślij ten wpis osobom, dla których opcja dodatkowej gotówki będzie obiecująca.