Posiadanie oszczędności wyraża się w czymś więcej niż tylko w określonej kwocie na koncie. Istotą i wartością jest tutaj bezpieczeństwo ekonomiczne, jakie oferuje. Życie lubi zaskakiwać, dlatego posiadanie takiej poduszki finansowej to absolutna konieczność!

W poprzednim wpisie staraliśmy się przekazać odpowiednią bazę i wyjaśnić, dlaczego warto odkładać pieniądze oraz jak to robić. Dziś skupimy się na drugim filarze, który doprowadzi Cię do niedostrzegalnego pomnażania gotówki. Mowa o redukowaniu bieżących kosztów życia. Wydaje Ci się to niemożliwe? I dobrze, jesteśmy po to, aby pomóc Ci w zbudowaniu bezpieczeństwa finansowego. 

Negocjacje pozwolą Ci zaoszczędzić na bieżących wydatkach

JAK-OSZCZĘDZAĆ-NA-BIEŻĄCYCH-WYDATKACH

Nie musisz być urodzonym sprzedawcą, aby spełniać się w tej roli. Nie zachęcamy tu do udziału w zaawansowanym kursie z negocjacji, ale raczej do metody małych kroków. Wyjście ze swojej strefy komfortu nie jest łatwe i wymaga siły wewnętrznej do wystartowania z działaniem, jednak w dalszej perspektywie niesie ze sobą szereg korzyści. Jednorazowy wysiłek będzie procentował przez miesiące, a nawet lata. Poza tym – spróbuj sobie zwizualizować, że to najprostszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy – nie wymaga bowiem od Ciebie wyrzeczeń. Jedyne co musisz zrobić to zrewidować, z jakimi dostawcami możesz negocjować. Poniżej prezentujemy kilka podpowiedzi, którymi możesz się inspirować.

Bank

KIEDY-WARTO-NEGOCJOWAĆ

Tak, jako osoba indywidualna bez firmy także możesz negocjować z przedstawicielem banku i nie ma w tym nic niewłaściwego. Banki obracają Twoimi pieniędzmi – to oczywistość. Dlatego też śmiało możesz zadzwonić na infolinię lub wybrać się do oddziału i przedstawić swoje warunki.  Poproś wówczas o zmianę oferty konta na taką, która będzie Ci w pełni odpowiadać. Wystarczy, że zgłosisz chęć zamknięcia rachunku i przeniesienia się do innego banku. Kiedy dział utrzymania klienta skontaktuje się z Tobą, wówczas wystarczy wskazać, na jakich usługach Ci zależy, może to być np.:

  • opcja cashback – czyli zwrot 1 czy 2% wartości za płatności kartą,
  • uzyskanie darmowych wypłat we wszystkich bankomatach w Polsce,
  • zwolnienie z opłat za kartę.

To tylko przykładowe warianty. 

Dzięki takiej jednej rozmowie możesz uatrakcyjnić posiadaną ofertę banku. To sytuacja win-win, na której korzystają obie strony. To dla Ciebie także mała wygrana – wszak spełnienie Twoich warunków nie stanowi przykładu sytuacji, która spotyka każdego klienta na start. 

Analogicznie możesz zadziałać w przypadku polepszenia warunków karty kredytowej.

Kredyt

KONSOLIDACJA-KREDYTU-KORZYŚCI-FINANSOWE

Kredyt hipoteczny to z reguły największe zobowiązanie wśród Polaków. Niemniej jednak – może masz kilka kredytów lub pożyczek? Jak dowodzą badania – zaciąganie zobowiązań od banków to dość częsta praktyka. Mało kto jednak wie, że kredyt można skonsolidować, czyli przenieść go do innego banku na korzystniejszych warunkach. To prosty krok, który pozwoli na znaczne oszczędności! To powinno stanowić punkt wyjściowy Twoich dalszych działań. Jeżeli jednak masz obawy, że to dla Ciebie na ten moment za trudne i zbyt stresujące – spróbuj wprawić się w roli negocjatora i zacznij od małych wygranych. Przykłady prezentujemy poniżej.

Dostawca internetu

PO-CO-NEGOCJOWAĆ-UMOWY

Z reguły umowa na internet jest wyrażona w postaci rocznego lub dwuletniego abonamentu. Konsultanci dzwonią do abonentów niekiedy nawet kwartał przed wygaśnięciem umowy. Wszystko po to, aby zniechęcić Cię do szukania innych opcji i zatrzymać w szeregach swojej sieci. W dzisiejszych czasach stały, szybki i bezawaryjny dostęp do internetu to absolutna konieczność. To dla Ciebie plus – konkurencyjni dostawcy prześcigają się w dostarczaniu korzyści swoim klientom. Dzięki temu zamiast od razu zgadzać się na przedłużenie umowy – możesz postąpić analogicznie jak w przypadku negocjacji z bankiem. Czyli samemu zgłosić się z chęcią rezygnacji lub poczekać na telefon od przedstawiciela. To dobra okazja, aby poprosić o coś ekstra dla stałego klienta, czyli np. zwiększenie prędkości internetu, dodatkowy pakiet kanałów lub obniżka comiesięcznie uiszczanej kwoty.

Abonament telefoniczny

GDZIE-SZUKAĆ-OSZCZĘDNOŚCI

To kolejny przykład zobowiązania, które ma niemal każdy z nas. Analogicznie jak w przypadku powyższych punktów – rozmowa z przedstawicielem może dostarczyć Ci dodatkowych korzyści. Walcz o swoje – jeśli zależy Ci na obniżce abonamentu lub uzyskaniu większego pakietu internetu – powiedz o tym konsultantowi! Nikt sam nie domyśli się, aby dać Ci od siebie coś extra. Nie licz na dobroduszność korporacji i sam wskaż, czego potrzebujesz, aby nadal kontynuować współpracę. Jeśli nie otrzymasz satysfakcjonującej propozycji – koniecznie sprawdź ofertę konkurencji. Z reguły operatorzy oferują lepsze warunki dla klientów, którzy przenoszą numer. To tłumaczy, dlaczego warto zrobić research i porównać dostępne propozycje.

Na czym jeszcze możesz zaoszczędzić?

Negocjacje są sprzymierzeńcem każdej osoby, która chce, aby w jej kieszeni zostało więcej gotówki. Nie wymaga to specjalnych umiejętności czy kursów. Wystarczy jedynie odpowiednie przygotowanie mentalne. Poniżej prezentujemy bonusowo kilka wskazówek jak jeszcze możesz pomnażać swoje oszczędności.

Ogranicz regularne zachcianki

JAK-OGRANICZYĆ-WYDATKI

Jeśli jesteś entuzjastą kawy i lubisz zaopatrywać się w nią na mieście? Przelicz, ile miesięcznie wydajesz na takie spontaniczne zakupy. Kilkanaście złotych dziennie co drugi dzień to nawet trzycyfrowa kwota w skali miesiąca, którą zostawiasz w kawiarni! Zamiast tego – zaopatrz się w kubek termiczny i wysokiej jakości kawę. Dzięki temu zaoszczędzisz na codziennych drobnych wydatkach. Kawa stanowi tu tylko przykład  – zastanów się, na co jeszcze umykają Ci codzienne kwoty, które mogłyby zostać w Twojej kieszeni. Jeżeli jednak nie wyobrażasz sobie poranka bez kawy prosto od baristy – korzystaj z oferty jednej kawiarni – wyrób przy tym kartę lojalnościową i zbieraj punkty/pieczątki, które możesz wymienić na kolejny napój.

Posiadanie kart sklepu to najprostsza droga do oszczędności – jeżeli jesteś stałym bywalcem Lidla/Carreffoura czy innych sklepów – wówczas na codziennych zakupach możesz naprawdę sporo zaoszczędzić!

Smartwatch, telefon, nowe ubranie?

CZY-NAPRAWDĘ-TEGO-POTRZEBUJE

Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz nowej rzeczy. W przypadku takich “palących” zachcianek warto odroczyć decyzję o zakupie – o dwa tygodnie, miesiąc – wedle uznania. Naczelna zasada jest taka, aby nie ulegać presji zakupowej i odwlec kupno. Może się bowiem okazać, że już po upływie kilku dni zapomnisz o całej sprawie, dzięki czemu na Twoim koncie zostanie gotówka, którą wydałbyś w sklepie na rzecz, o której udało Ci się jednak zapomnieć. Brzmi rozsądnie? Wierzymy, że tak!

Jeśli jednak nie możesz oprzeć się pokusie – zawsze, ale to zawsze pytaj przy każdym zakupie czy możesz liczyć na jakiś upust. Może się bowiem okazać, że niekiedy wystarczy zainstalować aplikację sklepu, aby otrzymać kilka procent zniżki.

Korzystaj z aplikacji wspomagających oszczędzanie

APLIKACJE-DO-OSZCZĘDZANIA-PIENIĘDZY

Na rynku jest wiele aplikacji, takich jak np. Goodie – dzięki nim możesz być na bieżąco ze zniżkami oferowanymi przez sklepy stacjonarne. W przypadku zakupów internetowych możesz także liczyć na zwrot na konto bankowe po każdej wykonanej transakcji.

Posiadanie kilku kart zwiększa możliwości oszczędzania

KILKA-KART-BANKOWYCH-PROMOCYJNE-WARUNKI

Operatorzy różnych kart często oferują zniżki na zakupy w wybranych sklepach. To wyjaśnia, dlaczego warto mieć konto w kilku bankach. Jeżeli posiadasz kartę Visa i MasterCard – wówczas zwiększasz swoje możliwości dotyczące oszczędzania. Przed udaniem się do konkretnego sklepu/restauracji itp. sprawdź na stronie, czy przy płatności konkretną kartą możesz liczyć na kilka procent upustu od zakupu lub zwrotu określonej kwoty na konto.

Redukuj bieżące koszty

JAK-REDUKOWAĆ-BIEŻĄCE-KOSZTY 

Jeśli uda Ci się uzyskać chociaż ułamek przedstawionych postulatów będzie to stanowić dla Ciebie duży sukces! Takie małe wygrane dnia codziennego nie tylko zwiększą Twoją pewność siebie i asertywność. Nie pozwolisz “wcisnąć” sobie usługi na warunkach, które Cię w pełni nie satysfakcjonują. Dzięki temu uzyskasz spersonalizowane warunki, szyte na miarę Twoich potrzeb. Z perspektywy czasu zapomnisz o pierwotnym dyskomforcie, który towarzyszył Ci podczas początkowych negocjacji. Co więcej – nabierzesz wprawy i doświadczenia, które z pewnością zaprocentują w przyszłości podczas większych wyzwań np. przy negocjowaniu kredytu hipotecznego. Przyznaj, że perspektywa oszczędności kilku czy kilkunastu tysięcy złotych dzięki kilku rozmowom to coś, co nie zdarza się często! 

Jeżeli widzisz w tym wpisie wartość – koniecznie wyślij go komuś bliskiemu. Dobrem trzeba się dzielić, a bezpieczeństwo ekonomiczna to ostoja spokojnego snu!